محصول مورد نظر با موفقیت به سبد خرید افزوده شد.

حال و آینده خانه های هوشمند قسمت اول

  • جمعه 19 خرداد 1396
  • فناوری های نوین
حال و آینده خانه های هوشمند قسمت اول

به دنبال مفهوم BMS یا Building Management System که به صورت جامعتر بر بحث مدیریت ساختمانها (اداری ، تجاری و ...) می پردازد و عمدتاً بر مفاهیمی همچون مدیریت مصرف انرژی و کاهش هزینه های نگهداری تاسیسات و تجهیزات استوار است مفهوم خانه هوشمند یا Home Automation نیز به خصوص در دهه اخیر مطرح گردیده است که اولویت در آن بر اساس ایجاد آرامش و آسایش برای ساکنان و به حداکثر رساندن ضریب امنیتی خانه های مسکونی تعریف میگردد.

صرف نظر از ارزش افزوده ای که پیاده سازی این سیستمها بر خانه های هوشمند بوجود می آورند اهداف ارزشمندی همچون افزایش رفاه و آسایش و امنیت ساختمان ، زیبایی و دکوراسیون ساختمان ، کاهش هزینه های نگهداری به خصوص در بحث انرژی ، کنترل یکپارچه و ریموت بر محیط خانه از طریق بستر اینترنت و ... با استفاده از این فناوری حاصل میگردد که در مجموع آسودگی خاطر ساکنین را به دنبال دارد. علاوه بر این ، یکی از دلایل مهم پرداختن به این موضوع ، جلوگیری از آسیبهای مالی و جانی حوادثی همچون آتش سوزی ، گازگرفتگی ، اتصالی برق و ... است که انسانها به دلایل مختلفی از جمله سهل انگاری ، مشغله ذهنی ، کمبود فرصت و ... متحمل خسارتهای گاهاً جبران ناپذیر می شوند.

به موازات پیشرفت فناوریهای نوینی همچون سیستم عاملهای متن باز ، گوشیهای هوشمند ، تبلتها ، سیگنالهای رادیویی یا RF ، ارتباطات بی سیم ، پردازش تصویر ، نمایشگرهای لمسی و ... شرکتهای بزرگی همچون گروه صنعتی ABB (شامل چندین شرکت مطرح جهان از جمله غول صنعتی Busch-Jeager آلمان) ، MDT آلمان ، Zennio اسپانیا ، گروه صنعتی AIRTEX کره جنوبی ، Siemens ، Smart Myer و ... به صورت جدی روی این فناوریها به صورت خیلی عظیم سرمایه گذاری کرده اند که در مجموع بیش از 300 شرکت در سطح دنیا در این زمینه فعالیت می نمایند لذا ضرورت وجود یک استاندارد جهانی برای رعایت توصیه های آن احساس میگردید.

برای این منظور کمیته Konnex Network از سال 2006 فعالیت خود را برای تهیه و تدوین استانداردهای مورد نیاز این صنعت ، گسترش داده و استاندارد جهانی ، اروپایی KNX را ارائه نموده است . این استاندارد که بر مبنای مدل OSI می باشد جایگزین و در واقع ادغام سه استاندارد قبلی موجود یعنی EHS (Eurpoean Home System ) ، EIB ( European Installation Bus ) و Bati Bus می باشد که اقدام به معرفی دستورالعملهایی جامع در خصوص بسترهای ارتباطی ساده و عملی و اصولی بین وسائل الکتریکی ، تجهیزات مختلف کنترلی و ... می نماید . با استفاده از این استاندارد تمامی سیستمهای موجود در یک ساختمان از قبیل سیستمهای روشنائی ، سرمایشی ، گرمایشی ، سیستمهای ایمنی و ... به صورت یکپارچه و با استفاده از یک کنترل کننده مرکزی توسط PC و نرم افزارهای تهیه شده مدیریت و کنترل می شوند.

تمامی این سیستمها ، شامل سیستم کنترل روشنایی ، سیستم کنترل گرمایشی و سرمایشی ، موتورخانه ، سیستم کنترل پرده ها ، کرکره ها ، سایه بانها ، سیستم توزیع هوشمند صوت ، سیستم کنترل امنیت شامل دوربین های آتش نشانی ، مدار بسته و سیستم کنترل تردد از قبیل کنترل ورود خروج افراد ، پارکینگ و ... از طریق تبلت ، تلفن همراه مدیریت و کنترل میشوند و اطلاع رسانی اتوماتیک از طریق اینرتن ، پیامک ، سیستمهای صوتی و ... انجام می پذیرد.

البته نباید فراموش کنیم که این فناوریها نبایستی آنقدر پیچیده باشند که به کار گیری آنها خود مشکل مضاعفی را برای صاحبان خانه ها به همراه داشته باشد . در واقع سه اصل مهم سادگی ، پایداری و قابلیت اطمینان اینگونه سیستمها در کنار امنیت و رسوخ ناپذیری ، شرط لازم و کافی برای استفاده از اینگونه سیستمهاست که استاندارد KNX توصیه های لازم را برای این منظور انجام میدهد.

استاندارد KNX وسایل و نجهیزات مورد استفاده در هوشمند سازی خانه ها را به سه بخش عمده تقسیم می نماید:

وسایل A-Mode یا Automatic Mode : وسایلی هستند که به صورت خودکار در شبکه تنظیم میشوند و بکار گیری آنها نیاز به تخصص خاصی ندارد .

وسایل E-Mode یا Easy Mode : وسایلی هستند که رفتار آنها از پیش برنامه ریزی شده و نصب و استفاده از آنها نیاز به آموزشهای ابتدایی دارد .

وسایل S-Mode یا System Mode : تجهیزاتی هستند که لزوماً توسط تکنسین های مجرب نصب و راه اندازی می شوند و استفاده از این تجهیزات نیازمند آموزشهای خاصی می باشند .

به طور کلی پیاده سازی اهداف زیر در خانه های هوشمند دنبال میگردد :

در قسمت دوم این مقاله در خصوص الزامات پیاده سازی این سیستمها در فضاهای مختلف خانه از قبیل ورودی ساختمان ، اتاقهای نشیمن ، پذیرایی ، سرویس های بهداشتی ، فضاهای مشاعات و ... به طور تفصیلی بحث خواهد گردید .

برای ارسال نظر باید وارد شوید.

برای ورود اینجا کلیک کنید

ما را در جوامع مجازی دنبال کنید!

محصولات ویژه

[profiler]
Memory usage: real: 4194304, emalloc: 27290176
Code ProfilerTimeCntEmallocRealMem