محصول مورد نظر با موفقیت به سبد خرید افزوده شد.

فناوری مایفر (Mifare (Mikron Fare Collection System

  • سه‌شنبه 1 اسفند 1396
  • فناوری های نوین
فناوری مایفر (Mifare (Mikron Fare Collection System

کارت های مایفر برای اولین بار در سال 1994 معرفی و تحت استاندارد ISO 14443A و  14443B ، توسط شرکت الکترونیکی Philips تولید شده اند. این کارت ها زیرمجموعه ای از کارت های هوشمند بدون تماس است که بر پایه تکنولوژی RFID استوار است و دارای یک آنتن داخلی هستند که با وارد شدن در یک میدان مغناطیسی، پشتیبانی می شوند. این کارت ها با قابلیتRead/Write   داده ها و با دارا بودن حافظه، در بسیاری از سیستم ها کاربرد دارند. حافظه این کارت ها وابسته به مدل کارت می باشد. کارت مایفر S50 Philips ، حافظه EPROM یک کیلوبایتی دارد که می تواند کد قبلی را پاک کرده و دوباره کد جدیدی را جایگزین کند. در حالیکه S70 ، حافظه EPROM چهارکیلوبایتی دارد و کارت DESFIRE ، 2 ، 4 و 8 کیلوبایتی هست و ...

در حالت کلی می توان گفت کارت های مایفر از نظر حافظه داخلی تنوع زیادی ندارند. بدلیل قابلیت Read/Write تراشه کارت های مایفر ، این کارت ها را کارت های هوشمند می نامیم. در حقیقت مایفر یک کارت حافظه در ورژن های Classic ، Icode ، Ultralight ، Desfire ، Plus و UltralightC می باشند.

با توجه به تمایل کاربران جهت انجام امور مختلف الکترونیکی با یک کارت هوشمند ، کارت مایفر می تواند بهترین یشنهاد برای محقق شدن این امر مرفی گردد. وقتی کارت مایفر را جلوی ریدر می گیریم، ریدر به پایگاه داده متصل می شود تا ضمن شناسایی کارت، بداند که آیا مجوزهای لازم برای ورود به آن حیطه را دارد یا نه؟

انتقال اطلاعات RF بین کارت مایفر و ریدر رمزگذاری شده است، هرچند که خود اطلاعات ذخیره شده، رمزگذاری نمی شوند. دسترسی به اطلاعات با کلیدی 48 بیتی که فقط توسط ریدری که این کلید را دارد، میسر می باشد. تکنولوژی MIFARE ارتباط متقابلی بین کارت هوشمند و Reader برقرار می کند. با تولید شماره های تصادفی و با توجه به کلیدها، پیامی از طرف کارت به ریدر فرستاده می شود. سپس ریدر پیامی به کارت می فرستد. بدین ترتیب عمل خوانده شدن و شناسایی کارت توسط ریدر انجام می گیرد.

اگر یک کارت مایفر دزدیده و یا گم شود، براحتی می توان آنرا از کار انداخت و در لیست سیاه قرار داد. و از لحاظ امنیتی مشکلی ایجاد نخواهد شد.

گرچه کارت های هوشمند تماسی هم این کار را می کنند، ولی ریدرهای بدون تماس سریع تر و راحت تر قابل استفاده قرار می گیرد.

مشخصات فیزیکی کارت های مایفر:

 فرکانس عملیاتی: MHz 13.56

 محدوده برد: 2.5 تا 10 سانتی متر؛ برد کارت مایفر در ورژن Icode بوسیله ریدر مخصوص خود، می تواند تا چندین متر افزایش یابد.
• اندازه تقریبی کارت:  0.8*54*85.7 mm  
 میزان حافظه: کارت مایفر 1K دارای 16 بخش است که هر کدام از 4 بلوک اطلاعاتی با 16 بایت حجم ذخیره داده تشکیل شده است.

1 Kbyte =1024 Byte = 16 sector * 4 Block * 16 Byte

که هر یک از این بخش ها از 2 رمز عبور برای خواندن و نوشتن اطلاعات استفاده می کنند.

هر کارت مایفر یک شناسه منحصر بفرد دارد که دستگاه های اکسس کنترل یا ساعت های حضور و غیاب، با این کد کار می کنند. غالبا ساعت های حضور و غیاب Read-Only می باشند و چنانچه بخواهیم برای امور اعتباری از این کارت ها استفاده کنیم بایستی از ریدرهای Reader/Writer بهره ببریم.

کارت S50 دارای قابلیت  Read/Write با 16 بخش جدا و کارت S70 ، دارای قابلیت Read/Write با 64 بخش می باشد. که می تواند حاوی اطلاعات عمومی یا اطلاعات مالی باشد. معمولا از بخش اول ( 0 ) جهت مدیریت سایر قسمت های کارت استفاده می شود که توسط کارخانه سازنده نوشته شده است و Read Only می باشد و 15 بخش دیگر برای داده ها قابل دسترسی است. بخش سوم شامل کلیدهای امنیتی A و B می باشد که برای ذخیره اطلاعات استفاده نمی شود و چنانچه داده ای در آن بلوک ها ذخیره شود دیگر امکان Read/Write ندارد.

تفاوت های بین کارت های مایفر و RFID :

تکنولوژی RFID برای شناسایی افراد و اشیا بر اساس امواج فرکانس رادیویی (RF) کار می کنند. دستگاهی برای خواندن اطلاعات یک شی مجهز به کارت یا تگ RFID (از یک فاصله معین و بدون هیچ تماس فیزیکی یا نیاز به اینکه در دید مستقیم باشد) به کار می رود. کارت مایفر در واقع کارت RFID ای است که علاوه بر قابلیت Read، قابلیت Write هم دارد. از اینروست که کارت مایفر در جاهای مختلف مثل دولت الکترونیک، سازمان ها، ادارات و شرکت های دولتی و خصوصی، مدارس و دانشگاه ها و ... استفاده فراوانی دارد.

مزایای استفاده از مایفر:

 استفاده های چند منظوره : کارت شناسایی، کنترل دسترسی؛ یک کارت مایفر تا 15 کاربری را می تواند در خود ذخیره کند. این کاربردها با استفاده از یک رمز عبور مخصوص برای هر بخش، استفاده منحصر به همان بخش را خواهد داشت.

 هر کارت شماره سریال مختص خودش را دارد.
 قابل استفاده در محیط های بیرونی و داخلی : با مقاومت مناسب برای استفاده در محیط های نامساعد مانند محیط های مرطوب و نمناک و خشن

 محفوظ ماندن اطلاعات ذخیره شده روی کارت و عدم امکان کپی کردن آن  
 کاهش هزینه های نگهداری ریدرها : بدلیل اینکه این کارت ها بدون تماس هستند و تا حدود زیادی فرسودگی آنها کاهش می یابد.
 بدلیل عدم نیاز به وارد کردن کارت در ریدر، عملیات خواندن و نوشتن در محدوده برد ریدر امکان پذیر می باشد.  

 امکان جاسازی تراشه مایفر در وسایلی نظیر ساعت مچی و ...  
 امنیت بالا : کارت های مایفر علاوه بر کاربردهای متفاوتی که دارند بدلیل کدگذاری اطلاعات از امنیت بالایی برخوردارند.  
 تجمیع اطلاعات : با کمک فناوری MIFARE  فرصت جمع آوری اطلاعات آماری برای فروش و بازاریابی مهیا می شود.

 کاهش هزینه های زیر ساختی و هزینه نگهداری پایین
 کاهش پرداخت های نقدی : استفاده از این کارت ها ضمن فراهم آوردن روشی برای کاهش پرداخت های نقدی، سدی در برابر تقلبات و کلاهبرداری ها خواهد بود.

معایب و محدودیت های استفاده از مایفر:

 هزینه ی بالای این کارت ها نسبت به کارت های مشابه  
 استفاده از کارت های غیرتماسی مایفر برای کاربردهای کنترل دسترسی دارای محدودیت هایی است. جرا که محدوده خوانده شدن کارت ها در مقایسه با سایر فناوری ها کوتاه تر می باشد. البته کارت های مایفر می توانند با سیستم کنترل دسترسی موجود هماهنگ شوند. با در نظر گرفتن جوانب فنی موجود، مانند شماره سریال UID ،32 بیتی، که عددی تصادفی است که کد محل را شامل نمی شود. اگر می خواهیم در سیستم کنترل دسترسی از یک بیت فرمت دیگر استفاده کنیم و همزمان از کارت ها و ریدرهای مایفر 32 بیتی استفاده کنیم باید بررسی کنیم که آیا سیستم کنترل دسترسی موجود این بیت فرمت و کدها را می پذیرد یا نه؟
 بدلیل زمان بر بودن خواندن کارت ها توسط ریدر، لازم است که برای کامل خوانده شدن اطلاعات، تعداد فیلدهای ذخیره کردن مایفر محدود باشد.

موارد استفاده و کاربرد کارت های مایفر

این نوع کارت ها از محبوبیت ویژه ای در بخش های مربوط به بلیط های الکترونیکی و تجارت های کوچک برخوردار است. مثل سیستم های اعتباری موجود در ناوگان حمل و نقل (مترو، اتوبوس و یا شهر های بازی و ... ). بطور کلی می توان موارد استفاده موثر از این کارت ها را بصورت زیر دسته بندی کرد:

 سیستم های خرید اعتباری
 دستگاه های حضور غیاب و کنترل دسترسی
 استخرها و باشگاه های ورزشی، سلف سرویس و ...
 استفاده در موزه ها، کتابخانه ها، جایگاه های سوخت
 کارت های عضویت، کارت اهدای خون، کارت های شهروندی متعدد، کارت های توریستی، کارت های سلامتی، کارت های شناسایی
 کلیدهای هتل ها، مدیریت دسترسی، کنترل تولید
 کمک های مردمی برای خیریه ها، تبلیغات هوشمند، عوارض جاده ای، ذخیره سازی رمز عبورها، پارک مترها، پرداخت کرایه تاکسی ها و دوچرخه ها، سرویس های اطلاعاتی، کارت های دانشجویی و دانش آموزی، کارت های جایزه
مدیریت ناوگان مسافربری، مدیریت هزینه ها، کیف پول های الکترونیکی

انواع کارت های مایفر:

 Mifare Classic  : این نوع از کارت های مایفر از یک پروتکل اختصاصی برای بخش های آن (البته نه همه بخش ها) که بر اساس استاندارد ISO/IEC 144433-3 نوع A کار می کند و از پروتکل امنیتی اختصاصی NXP برای کنترل صحت و امور سری به کار می رود، استفاده می کند. در حقیقت مایفر کلاسیک یک ابزار ذخیره اطلاعات (حافظه) است که این حافظه به بخش ها و بلوک هایی با مکانیزم های ساده امنیتی برای کنترل دسترسی، تقسیم بندی شده اند.

این کارت ها بر پایه ASIC ( Application Specific Integrated Circuit ) بوده و از قدرت محاسباتی پایینی بهره مند است. ولی از قابلیت اطمینان و هزینه پایین برخوردار می باشد که برای استفاده در کیف های الکترونیکی، کنترل دسترسی، کارت های شناسایی، بلیط های باشگاه ها و امور حمل و نقل مناسب می باشند.

 Mifare Ultralight : مدارهای مجتمع ارزان قیمتی هستند که بر اساس پروتکل   ISO/IEC 14443-3 نوع A کار می کنند. این کارت ها فاقد قسمت امنیتی بوده و از قیمت پایینی برخوردارند و معمولا برای بلیط های یکبار مصرف برای مواردی همچون جام های جهانی فوتبال مناسب خواهند بود. این کارت ها فقط یکبار برنامه ریزی می شوند و قابلیت نوشتن دوباره روی آن ها میسر نمی باشد. همچنین اطلاعات در این نوع کارت ها کدگذاری نمی شوند.

 Mifare Ultralight C : اولین چیپ کم هزینه ای که از پروتکل ISO/IEC 14443-3 نوع A با قابلیت عدم تصادم استفاده می کند و برای استفاده های محدودی (مثل کارت های یکبار مصرف) مناسب می باشد که در مواردی همچون حمل و نقل عمومی و سایر موارد بلیط فروشی مشابه، به کار می رود. این نوع از کارت های مایفر از مزایای رمزگذاری موثر Triple DES و  از وجود 3 کلمه عبور، بهره مند می باشد.

  Mifare Desfire : دسته ای از کارت های هوشمند هستند که با استاندارد ISO/IEC 14443-4 نوع A و با سیستم عامل MASK-ROM از نوع NXP کار می کنند.

این دسته از کارت ها نسبت به مایفرهای کلاسیک از قسمت های نرم افزاری و سخت افزاری بیشتری جهت ایجاد امنیت استفاده می کنند. این کارت ها عموما با هدف استفاده در ساختارها و فایل های ساده، برنامه ریزی شده اند. بدلیل اینکه این کارت ها بر اساس پردازنده 8051 طراحی شده اند، امکان تراکنش های سریع را میسر می سازد. حداکثر فاصله بین کارت و ریدر می تواند تا 10 سانتی متر باشد. ولی فاصله واقعی وابسته به سایز آنتن و قدرت میدان مغناطیسی است که ریدر تولید می کند.

 Mifare Desfire EV1 : از استاندارد کدگذاری AES (Advanced Encryption Standard)   استفاده می کند. که قبلا با نام Desfire8 شناخته می شد. نسل جدیدی از کارت های مایفر Desfire هست که در انواع حافظه های  2KB ،  4KB و  8KB   موجود می باشد.
  Mifare Desfire EV2 : شامل کاربردهای هوشمند MIsmartApp بوده و کاربردهای نامحدودی دارد.
  Mifare Ultralight EV1 : نسل جدید کارت های هوشمند بلیط زنی با کاربردهای محدود که راه حل خوبی برای انعطاف در طرح های بلیط زنی با امنیت مناسب را ارائه می دهد. برای بلیط های استادیوم ها، نمایشگاه ها، پارک های تفریحی، بلیط های حمل و نقل (البته با کاربرد محدود) به کار می رود.
 Mifare Plus : این نوع از کارت مایفر جایگزینی مناسب برای کارت مایفر کلاسیک شده است که سطح امنیتی زیرساخت های موجود را به آسانی بالا می برد. از این کارت در حمل و نقل عمومی، مدیریت دسترسی (مثل کارمندان و مدارس و یا کارت های عضویت) و ...به کار می رود و نسبت به کارت مایفر Desfire EV1 از انعطاف کمتری برخوردار است.
 Mifare SAM AV2 : این کارت ها، کارت های بدون تماس نیستند و دارای ماژول های دسترسی امنیتی هستند که برای داشتن حافظه ای امن از کلیدها و توابع نهفته تشکیل شده تا ارتباط ایمنی برقرار سازد.

امنیت کارت های مایفر:

 هر بخشی فقط قابلیت خواندن دارد  (Read Only)

 دسترسی به اطلاعات جهت خواندن و نوشتن در هر بخش با یک کلید 48 بیتی حفاظت شده است که فقط با یک ریدر HID که شامل کلید اتصال هست، خوانده می شود. این کار کاربردهای متعددی را برای فروشندگان به همراه خواهد داشت، تا با این کار بتوانند در یک کارت، عملیات متفاوتی را انجام دهند.
 ارتباط رادیویی بین کارت و دستگاه کارت خوان (ریدر) کدگذاری شده است.
 امکان کدگذاری داده های ذخیره شده روی کارت فراهم می باشد.

پیش از این در سیستم های دسترسی از کارت های مایفر کلاسیک استفاده می شد ولی امروزه از کارت های مایفر Desfire بدلیل امنیت بالاتر بهره می برند.

ملاحظات یکپارچه سازی سیستم ها:

در سیستم هایی که بر اساس کارت های هوشمند غیرتماسی (مانند سیستم حمل و نقل عمومی) کار می کند، امنیت در برابر تهدیدات و تقلبات وابسته به موارد زیادی می باشد. برای مثال برای کاهش هزینه های یکپارچه سازی از کارت های نسبتا ارزانی مثل مایفر کلاسیک استفاده می کنند. کارت های غیرتماسی مایفر از قابلیت تنظیم و راحتی در ساخت بالایی برخوردار است که می تواند برای تعداد زیادی کاربرد موثر باشد.

برای ارسال نظر باید وارد شوید.

برای ورود اینجا کلیک کنید

جدیدترین مطالب
ما را در جوامع مجازی دنبال کنید!

محصولات ویژه

[profiler]
Memory usage: real: 41418752, emalloc: 40666080
Code ProfilerTimeCntEmallocRealMem