محصول مورد نظر با موفقیت به سبد خرید افزوده شد.

فناوری ZIGBEE و کاربردهای آن

  • دوشنبه 22 خرداد 1396
  • فناوری های نوین
فناوری ZIGBEE و کاربردهای آن

نام زیگ بی به خاطر حرکات پروازی زنبورهای عسل وقتی به کندو بر می گشتند، انتخاب شد ( Zig به معنی حرکت زیگزالی و Bee به معنی زنبور است). این مفهوم نشان دهنده مسیرهای نامرئی ارتباطی، در یک محیط بی سیم است. این فناوری، با هدف تعریف یک تکنولوژی ساده تر و ارزان تر از بلوتوث برای شبکه های شخصی بی سیم بوجود آمده و به کمک آن می توان بیش از 64000 وسیله را به طور بی سیم از طریق شبکه به هم وصل نمود.

در واقع زیگ بی فناوری تازه ای برای ایجاد شبکه های ارتباطی بی سیم در داخل خانه هاست که مسئولیت تنظیم و بررسی (کنترل) خانه را به عهده دارد. این فناوری را شرکت زیگ بی طراحی کرده و ساخته است. همچنین اتحادیه ZigBee یک گروه از شرکت هاست که به حفظ و انتشار استانداردهای ZigBee می پردازد. واژه ZigBee ثبت علامت تجاری این گروه بوده و یک استاندارد فنی نیست. انتشارات اتحادیه اجازه می دهد که برخی از فروشندگان OEM به ایجاد محصولات سازگار بپردازند. رابطه بین IEEE 802.15.4 و ZigBee مشابه بین IEEE 802.11 و علائم Wi-Fi است.

ZigBee بسیار کم هزینه ، کم قدرت و دارای شبکه بی سیم مش استاندارد است.

کم هزینه بودن اجازه می دهد تا این فناوری به طور گسترده ای در کنترل بی سیم و برنامه های کاربردی نظارت مستقر شود.

قدرت کم هنگام استفاده اجازه می دهد تا کارکرد طولانی تر با باتری های کوچک تر میسر باشد.

شبکه های مش، قابلیت اطمینان بالا و محدوده گسترده تری را فراهم می کند.

در پروتکل زیگ بی 3 مشخصه خاص وجود دارد :

1- هماهنگ کننده مسیر

2- مسیریاب

3- پایانه ها

که در این مشخصات هماهنگ کننده مسیر وظیفه نظارت بر شبکه را دارد. مسیریاب همانند نامش مسیریابی می کند و برد شبکه را بیشتر می کنند و پایانه ها عملکردهای کنترلی را بر عهده دارند.

پروتکل ZigBee با پسوردهای 128 بیتی رمز گذاری می شود. این سیستم از طریق شبکه های درختی و ستاره ای و مش پشتیبانی می شود. هر دستگاه باید یک هماهنگ کننده بر روی خود داشته باشد. فرکانس کاری آن در محدوده 2.4 گیگاهرتز و سرعت انتقال آن 250 کیلوبیت بر ثانیه می باشد. وقتی که از سیستم با قدرت پایین آن استفاده می کنیم محدودیت هایی نظیر کاهش مسافت مسیر از 10 به 100 متر بوجود می آید. از این تکنولوژی در ساختمان ها و فروشگاه های کوچک و ارائه خدماتی مانند سیستم روشنایی و حرارتی هوشمند ، کنترل ترافیک و ... می توان بهره برد.

هدف پروتکل ZigBee برای اهداف گسترده ای است که به نرخ ارسال داده و توان مصرفی کم نیاز دارد. تمرکز جاری ZigBee بر تعریف شبکه مش خود سازمان دهنده کم هزینه و همه منظوره است که در کنترل صنعتی، جمع آوری اطلاعات پزشکی، اتوماسیون خانگی و ساختمانی و هشداردهنده های دود مورد استفاده قرار گیرد. شبکه های حاصله، توان کمی مصرف خواهند کرد. به طوری که وسایل به صورت مجزا می توانند برای یک یا دو سال با باتری نصب شده اصلی به کار خود ادامه دهند.

در صنعت از ZigBee در نسل آینده کارخانه های اتوماتیک استفاده خواهد شد. با نصب فرستنده هایی روی هر کدام از وسایل، آن ها به کامپیوتر مرکزی متصل می شوند. این گونه سطح جدید از ارتباط اجازه مانیتورینگ دقیق از راه دور و کنترل آن ها را می دهد. در بازار مصرفی نیز ZigBee کاربردهای فراوانی دارد. از جمله ارتباط وسایل خانگی کم توان مثل هشدار دهنده های دود به پخش کنترل مرکزی خانه یا کنترل مرکزی روشنایی و ...

از دیگر مصارف خانگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کنترل دمای پیشرفته، مصارف امنیتی، وسایل خانگی هوشمند و ... علاوه بر این ZigBee می تواند در وسایل جانبی کامپیوتر مثل موس، صفحه کلید، جوی استیک و در وسایل الکترونیکی مصرفی همانند تلویزیون، دی وی دی و کنترل از راه دور به کار گرفته شود. مدیریت انرژی، مدیریت محیط و مدیریت اموال از دیگر کاربردهای این تکنولوژی در محیط های صنعتی می باشد.

برای ارسال نظر باید وارد شوید.

برای ورود اینجا کلیک کنید

ما را در جوامع مجازی دنبال کنید!

محصولات ویژه

[profiler]
Memory usage: real: 4194304, emalloc: 23626040
Code ProfilerTimeCntEmallocRealMem