محصول مورد نظر با موفقیت به سبد خرید افزوده شد.

مقایسه RFID و بارکد

  • پنجشنبه 18 خرداد 1396
  • فناوری های نوین
مقایسه RFID و بارکد

فناوری RFID از لحاظ روش اجرایی بسیار شبیه سیستم بارکد است. سیستم های بارکدی متشکل از بارکدخوان و برچسب بارکد می باشند که روی شی چسبیده می شود و سیستم های RFID، از ریدر و تگ RFID تشکیل شده است. با این تفاوت که تبادل اطلاعات در سیستم های بارکدی با امواج نوری و در سیستم های RFID توسط امواج رادیویی صورت می گیرد.

هدف از به کارگیری سیستم RFID برای دریافت اطلاعات خاص در مورد چیزهایی است که در حال جابجا شدن هستند، می باشد.

تفاوت های RFID و بارکدینگ:

• بدلیل نفوذ امواج رادیویی در مواد جامد ، در RFID نیازی به برقراری دید مستقیم بین تگ و ریدر وجود ندارد. در حالیکه برای خواندن اطلاعات بارکد، بایستی تگ در مسیر خط مستقیم دید ریدر باشد. از این جهت اگر نیاز به ثبت آمار کالاهای زیادی باشد (در یک انبار یا فروشگاه بزرگ) برای اسکن آن ها بایستی تک تک کالاها را روبروی اسکنر گرفت. در حالیکه اگر در همان فروشگاه تعداد کالاها زیاد باشد، با نزدیک شدن کالاها به محدوده قابل قبول ریدر، اطلاعات به طور خودکار شناسایی و خوانده خواهند شد. در نتیجه سرعت و دقت افزایش یافته، زمان انتظار کاهش می یابد.

• RFID می تواند همزمان چندین تگ (هزار تگ در هر ثانیه) را با هم بخواند. بنابراین می توان تمام محتویات یک محموله را در یک لحظه و در زمان عبور از محدوده ریدر خواند. اما بارکد از چنین ویژگی بهره مند نبوده و می بایست در چنین شرایطی به صورت دستی پویش گردند.

• عمر تگ های RFID نسبت به تگ های بارکد بیشتر است.

• درصد بروز خطا در حین خواندن تگ های RFID بسیار کمتر از بارکد می باشد.

• در سامانه های RFID تگ ها را می توان از فاصله بسیار دورتری نسبت به بارکد خواند. محدوده خواندن کدهای میله ای  معمولا از چند اینچ تجاوز نمی کند، ولی تگ های RFID  وابسته به اندازه و نوع آنتن ، تگ های فعال یا غیرفعال و همچنین فرکانس عملیاتی بوده و نسبت به کدهای میله ای بهتر عمل می کنند (از ده ها سانتی متر تا چندین متر)

• تگ بارکد باید در دید مستقیم بارکدخوان قرار بگیرد، از اینرو این برچسب ها را باید روی سطح خارجی کالا نصب کرد. در اینصورت چنانچه برچسب بارکد خراب، کثیف و یا پاره شود، امکان دسترسی به اطلاعات درون آن ها میسر نخواهد بود. در حالیکه تگ RFID را می توان در داخل محصول جاسازی کرد و یا داخل پوششی پلاستیکی قرار داد. با این کار عمر تگ های RFID افزایش یافته و امکان پویش کد شناسایی در صورت بروز مشکل فراهم می باشد. همچنین مشکلات بالقوه و کیفیت بد پرینت بارکدها مشکل ساز خواهد شد.

• بارکدها اطلاعات تکمیلی ندارند. به این منظور که بارکدها تنها قادرند محصول و تولیدکننده آن را شناسایی کرده و منحصر بفرد بودن کالا را تضمین نمی کنند و نمی توان اطلاعات دیگری راجع به آن کالا را جای داد. (بارکد یک محصول همانند سایر کدهای موجود بر روی محصولات مشابه است. مثلا اگر از تاریخ تولید محصولی گذشته باشد، امکان شناسایی آن ممکن نیست.)

• برچسب های بارکد فقط خواندنی (RO) بوده و نمی توان اطلاعات آن ها را اصلاح و یا تغییر داد. در صورتیکه تگ های RFID قابلیت خواندن و نوشتن مجدد اطلاعات را دارند و می توان به دفعات اطلاعات موجود در آن را در زمان حیات یک تگ تغییر داد.

• حجم ذخیره سازی و میزان حافظه در تگ های RFID بسیار بیشتر از برچسب های بارکد است. بنابراین می توان اطلاعات جامع تری از کالا را در اختیار داشت.

• تگ های RFID از قیمت بالاتری نسبت به بارکد برخوردارند. بنابراین لازم میدارد که استفاده از فناوری RFID را به مواردی منوط کرد که توجیه اقتصادی داشته باشد. البته پیش بینی می شود که در آینده ای نه چندان دور، هزینه تولید تگ های RFID کاهش یابد.

• امنیت اطلاعات در سیستم های بارکدینگ بیشتر از سیستم RFID است؛ چراکه ریدرهای مختلفی قادر به خواندن اطلاعات تگ های RFID هستند. از طرفی دیگر بدلیل اینکه برچسب بارکد در خارج از بسته بندی کالا نصب شده است، خواندن اطلاعات آن برای هر شخصی که از یک دستگاه اسکنر استاندارد بارکد و یا حتی یک دوربین مناسب برخوردار باشد، میسر می شود و در نتیجه ضریب ایمنی داده ذخیره شده کاهش می یابد. از این بعد RFID از سطح امنیت قابل قبولی برخوردار است و کاربر بسته به نیاز خود بایستی مصالحه ای بین این دو فناوری به کار بندد.

• RFID توانایی کار در محیط های خشن، کثیف و ناصاف را دارند. ولی اگر کدهای میله ای در معرض گرد و خاک، کثیف شدن و آغشتگی به مواد چرب باشند و یا تورفتگی و پارگی بوجود آید و یا روی یک سطح ناهموار قرار بگیرد، باعث بروز اختلال در صحت عملکرد این کدها می شود. حتی اگر شدت نور زیاد باشد، باعث بروز مشکل در خواندن برچسب های بارکددار برای دستگاه های بارکدخوان خواهد شد، در حالیکه فناوری RFID از چنین آسیب هایی در امان است.

• مشابه سازی از RFID در مقایسه با بارکدها مشکل تر بوده از اینرو دستیابی غیرمجاز و یا تغییر داده ذخیره شده در تگ RFID مشکل تر است.

• بنا به ویژگی ضد تصادمی و قابلیت خواندن و نوشتن همزمان تگ های RFID، اطمینان به داده خوانده شده توسط سیستم های RFID نسبت به بارکدها بیشتر است.

برای روشن شدن هرچه بیشتر این تفاوت ها و مزایای عمده RFID، کتابخانه ای را در نظر بگیرید که مبتنی بر سیسیتم RFID عمل می کند. در این مورد فواید این سامانه نسبت به بارکدینگ را می توان در موارد زیر خلاصه وار بیان نمود:

 تسریع در خواندن و ذخیره اطلاعات

 ایجاد تسهیلات برای مراجعین جهت اطلاع از شرایط منابع

 سرعت بالا و نتیجتا کاهش زمان جستجو برای یافتن کتب منظور

 تسریع در اطلاع رسانی

 کاهش قابل توجه تعداد هشدارهای نادرست سنسورها به هنگام خارج کردن کتب

 خودکارسازی بازگشت کتب و منابع و طبقه بندی دوباره آن ها برای دسترسی بهینه

 برخورداری از چرخه ای مناسب در مقایسه با سیستم بارکدینگ

برای ارسال نظر باید وارد شوید.

برای ورود اینجا کلیک کنید

ما را در جوامع مجازی دنبال کنید!

محصولات ویژه

[profiler]
Memory usage: real: 12582912, emalloc: 23550464
Code ProfilerTimeCntEmallocRealMem